Mēs esam apbrīnojama paaudze

13.06.2023
Projekta 1.tikšanās ar partneriem

Mēs – mūslaiku pensionāri – esam apbrīnojama paaudze. Mēs piedzimām laikā, kad Latvijā televīzijas vēl nebija. Un nebija arī Latvijas kā neatkarīgas valsts. Atceros, manā bērnībā kaimiņi nopirka televizoru un visa māja ik vakarus gāja skatīties uz to kā uz brīnumu. Pēc tam jau tas kļuva par ierastu lietu, tad parādījās krāsu TV. Mūsu paaudze atguva Latvijas neatkarību un lielā mērā par to mums jāpateicas televīzijai – atcerieties leģendāro raidījumu “Labvakar”! Kā tolaik televīzija mūs vienoja!

Līdzīgi pārveidojušies arī telefona sakari. Ja kādreiz zvanījām uz to vietu, kur mums vajadzīgais cilvēks varēja atrasties, tad tagad zvanām konkrētam cilvēkam un varam ne tikai sarunāties, bet arī viņu un citus redzēt. Šobrīd daudzi mūsu pēcnācēji dzīvo ārzemēs. Bet mēs gribam palikt vienoti ar viņiem. Mūsdienās tas nav nekas neiespējams un dārgs, ja mākam izmantot mūsdienu tehnoloģijas.

Mana dēla pirmie soļi bija pāri istabai, lai ieslēgtu televizoru. Mana mazdēla pirmie soļi bija pāri istabai, lai ieslēgtu datoru. Mans mazmazdēls vēl īsti nestaigā, bet tēva viedtālrunī var sameklēt iecienīto multfilmu.

Nekad, nekur, neviens, nevienam neko nav iemācījis! Cilvēks vai nu iemācās pats, vai arī paliek tāds kā bijis. Vistalantīgākais skolotājs, visģeniālākais profesors var tikai un vienīgi palīdzēt tam, kurš pats mācās.

Mums skolā nemācīja kā rīkoties ar televizoru. Mēs to iemācījāmies paši. Mums skolā nemācīja kā rīkoties ar datoru vai viedtālruni. Mēs to varam iemācīties paši. Mēs esam paaudze, kurai visu laiku ir nācies mācīties, jo dzīve nevis iet, bet skrien, auļo uz priekšu. Daudzi no mums jau māk rīkoties un izmantot mūsdienu tehnoloģijas. Bet:

 • Vai jūs zināt, ka varat izmantot bez maksas tādas programmas kā Microsoft Word, Excel, Outlook?
 • Vai jūs zināt, ka šīs bezmaksas programmas ir pieejamas latviski un nav jāmokās saprast komandas angļu valodā?
 • Vai jūs zināt, ka varat lasīt CNN vai BBC, kaut vai ķīniešu ziņas latviski?
 • Vai jūs zināt, ka daudzus Youtube ierakstus varat skatīties ar subtitriem latviešu valodā?

Šīs un daudzas citas praktiskas lietas jūs varēsiet apgūt, izmantojot projektā “Vecums nav šķērslis III” izstrādātos mācību materiālus. Tie būs īpaši piemēroti pašmācībai. Paredzēts apskatīt 24 dažādas Microsoft un Google tiešsaistes programmas, kuras pieejamas latviešu valodā. Te ir šo programmu saraksts:

 1. MS OneDrive
 2. Google Disks
 3. MS Edge
 4. Google Chrome
 5. Google Meklēšana
 6. Google Gmail
 7. Google Kalendārs
 8. MS Outlook
 9. MS Teams
 10. Google Meet
 11. Google Tulkotājs
 12. Google Maps
 13. Google YouTube
 14. MS Word
 15. Google Dokumenti
 16. MS Excel
 17. Google Izklājlapas
 18. MS PowerPoint
 19. Google Prezentācijas
 20. Google Fotoattēli
 21. Google Veidlapas
 22. Google Ceļojumi
 23. Google Māksla un Kultūra
 24. WhatsApp

Projekta komanda, kurā ir latvieši, lietuvieši un igauņi, izstrādās mācību materiālus – prezentācijas, paskaidrojošus tekstus un video materiālus, lai jums atvieglotu šo programmu apgūšanu un izmantošanu atbilstoši jūsu vajadzībām. Bet jāmācās būs pašiem! Un jūs paši varēsiet izvēlēties, kuras programmas jums ir svarīgākās un tās apgūt kā pirmās, kuras atlikt uz vēlāku laiku.

Mācību materiāli latviešu valodā tiks publicēti projekta mājas lapā www.vecumsnavskerslis.lv līdz 2023. gada beigām. Tie būs pieejami BEZ MAKSAS pēc reģistrācijas. 2024.gada sākumā notiks arī tiešsaistes konsultācijas, kurās varēsiet noskaidrot kādas detaļas un saņemt atbildes uz saviem jautājumiem.